Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak wybrać krem na pierwsze zmarszczki? | Poznaj Richevon

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak wybrać krem na pierwsze zmarszczki?

Mówiąc o zmarszczkach, często wydaje nam się, że to problem dotyczący wyłącznie osób dojrzałych i to wyłącznie one powinny używać kremów przeciwzmarszczkowych. W młodym wieku nie przejmujemy się raczej walką ze starzeniem się skóry, a to właśnie wtedy jest najlepszy moment, aby rozpocząć pielęgnację anti-aging. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów profilaktycznie – zanim pojawią się pierwsze linie. Całkowite usunięcie głębokich, utrwalonych zmarszczek jest bowiem niemożliwe. Wygładzić można jedynie płytkie, świeże zmarszczki – na samym początku ich powstawania. Najlepsze efekty da natomiast profilaktyka.

Przyczyny powstawania pierwszych zmarszczek

Utrata kolagenu

Profilaktyczne działania najlepiej podjąć już po 20. roku życia. To najlepszy moment z kilku powodów. Przede wszystkim już po 18. roku życia zanikają włókna kolagenowe, stanowiące rusztowanie dla skóry. To właśnie kolagen buduje gęstość i strukturę cery. Jego ubytek sprawia, że skóra wiotczeje, traci elastyczność i jędrność. To z kolei przyczynia się do powstawania pierwszych zmarszczek mimicznych.

Rozciąganie skóry

Wpływ mimiki na powstawanie zmarszczek zaczyna być widoczny właśnie po 20 roku życia. Wtedy na skórze odbija się nasza codzienna praca mięśni twarzy i pojawiają się pierwsze linie. Zbiega się to w czasie z początkiem procesu utraty włókien kolagenowych. Z jednej strony skóra zaczyna być obciążona powtarzalnym rozciąganiem skóry, związanym z pracą mięśni twarzy, a z drugiej utrata włókien kolagenowych zmniejsza odporność cery na takie obciążenie. Konsekwencją są pierwsze zmarszczki.

Gdzie pojawiają się pierwsze linie mimiczne?

Najbardziej charakterystycznym obszarem występowania pierwszych zmarszczek są okolice oczu. Dzieje się tak, ponieważ skóra w tym miejscu jest najcieńsza, najdelikatniejsza, ale też najbardziej narażona na obciążenia związane z mimiką. Każdego dnia nadwyrężamy okolice oczu poprzez napinanie i rozkurczanie mięśni powiek. Śmiejąc się, robiąc przeróżne grymasy, czy mrużąc oczy pracujemy właśnie tym obszarem.

To jednak ogólna zasada, od której istnieją wyjątki. Są osoby, które równocześnie ze zmarszczkami okolic oczu obserwują też inne linie. U niektórych jednymi z pierwszych linii są te okolic czoła. Powodem jest najczęściej mimika angażująca tę partię twarzy, ale też specyficzna budowa czoła. Najczęściej na czole uwidacznia się zmarszczka (lub zmarszczki) pozioma na środku czoła lub zmarszczka (lub zmarszczki) w formie litery V, umiejscowiona między brwiami.

U osób, które w młodym wieku zaczęły palić, po 20. roku życia pojawić się mogą tzw. zmarszczki palacza. Przyjmują one najczęściej formę linii promieniście ułożonych wokół ust. Początkowo mogą to być cienkie zmarszczki widoczne jedynie nad górną wargą. Ich nazwa nie jest przypadkowa. W dojrzałym wieku pojawić się mogą u każdego, ale u młodych osób jest to efekt właśnie palenia papierosów. To efekt nadwyrężania tego obszaru podczas wciągania dymu papierosowego. Ten charakterystyczny ruch obciąża skórę w nienaturalny sposób. Z drugiej zaś strony dym papierosowy podtruwa skórę, przyczyniając się do jej wiotczenia. Pozbawiona elastyczności skóra, narażona na takie cykliczne rozciąganie szybko pokrywa się zmarszczkami.

Sposoby na pierwsze zmarszczki

Podstawą efektywnej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej jest codzienne stosowanie kremów. Wbrew obiegowej opinii, już po 20. roku życia powinno się sięgać po takie kosmetyki. Wtedy zadziałają jeszcze skuteczniej, bo zapobiegną powstawaniu linii i opóźnią procesy starzenia. Dobry krem przeciwzmarszczkowy 20 + (wśród producentów oznaczane też jako krem przeciwzmarszczkowy 25 +) nie musi być opatrzony specjalnym cenzusem wiekowym. Wiele firm stosuje takie oznaczenia, aby ułatwić konsumentom wybór, ale coraz częściej rezygnuje się z takich bezpośrednich wskazówek na rzecz bardziej elastycznego podejścia.

W młodym wieku cerę mogą dotykać przeróżne problemy. Choć najczęściej w tym czasie mija już problem trądziku młodzieńczego, to wiele osób wciąż boryka się ze sporadycznie pojawiającymi się wypryskami. Do tego niejednokrotnie pojawiają się takie problemy jak suchość i wrażliwość skóry. Wtedy łatwo zapomnieć o pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, koncentrując się na bieżących potrzebach skóry. Jednakże wcale nie musi tak być. Są bowiem kremy, które poza działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym, łagodzącym i nawilżającym wykazują też właściwości przeciwzmarszczkowe. Najlepiej sięgać po takie właśnie preparaty. Decydować powinno się na zakup kosmetyku pozbawionego chemicznych substancji, które zastąpi kompleksowa kompozycja naturalnych składników aktywnych. Choć takie kosmetyki nie stanowią większości na rynku, to warto ich poszukać, ponieważ dadzą one najlepsze efekty.

Krem na pierwsze zmarszczki powinien zawierać składniki o działaniu:

  • nawilżającym i odżywczym: w młodym wieku to podstawa pielęgnacji oraz profilaktyki przeciwzmarszkowej. Na przesuszonej cerze, której brak składników odżywczych zmarszczki będą pojawiać się o wiele szybciej,
  • przeciwzapalnym: jeżeli nie masz poważnych problemów z trądzikiem (wtedy sięgnij po specjalistyczny krem na trądzik), warto zdecydować się na krem, który będzie zawierał jeden roślinny wyciąg o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych,
  • regenerującym: dzięki takim właściwościom kremu od najmłodszych lat zadbasz o utrzymanie gęstości cery, przez co nie będzie ona z czasem tracić na jędrności i elastyczności.

Jesteśmy na

nasze aukcje
Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.
Wpisz poniższy kod podczas zamawiania:
10RABAT2017