Zmarszczki – wszystko, co warto o nich wiedzieć | Poznaj Richevon

Zmarszczki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Zmarszczki – nieestetyczne linie, które prędzej lub później pojawią się na każdej twarzy. Aby z nimi skutecznie walczyć, warto dobrze poznać przeciwnika. Dowiedz się więc, czym są i jak powstają zmarszczki. Poznaj rodzaje zmarszczek. Przede wszystkim jednak przeczytaj, co robić aby zmarszczek uniknąć, skutecznie je zredukować lub trwale usunąć.

Zmarszczki – co to takiego?

Zmarszczki to problem, który dotyczy nas wszystkich – warto więc wiedzieć czym dokładnie są.

ZA POJAWIENIE SIĘ ZMARSZCZEK ODPOWIADAJĄ: JAK ZAPOBIEGAĆ ZMARSZCZKOM?
utrata kolagenu i elastyny, krem z antyoksydantami stymulujący odbudowę kolagenu,
mimika, joga twarzy,
słońce, krem i okulary przeciwsłoneczne,
stres, unikanie stresu, techniki relaksacyjne,
brak snu, regularny 7 godzinny sen,
agresywny demakijaż, delikatny demakijaż,
brak nawilżenia, wypijanie 2 l wody dziennie,
alkohol i papierosy. rzucenie używek.

Doprecyzujmy więc, skąd się biorą zmarszczki.

Głos oddajmy ekspertowi:

Igor MichajłowskiZmarszczki to podłużne zagłębienia w skórze. Mogą być umiejscowione poziomo (częstszy przypadek) lub pionowo. Pojawiają się wraz z wiekiem w wyniku ubytku kolagenu w skórze i utrwalonej mimikimówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica

Krem na zmarszczki Richevon

RICHEVON
KOMPLEKSOWE SERUM NA ZMARSZCZKIZAMÓW!

Zmarszczki – jak powstają?

Zmarszczki na twarzy
Zmarszczki powstają z kilku przyczyn. Pierwszą z nich jest utrata włókien budujących skórę – kolagenu i elastyny. Proces utraty kolagenu i elastyny rozpoczyna się już po 18. roku życia, ale nie jest od razu widoczny na skórze. Kolagen to filar skóry, buduje strukturę skóry i nadaje jej gęstość. Wraz z ubytkiem kolagenu skóra zaczyna wiotczeć i traci jędrność. Elastyna z kolei odpowiada za powrót tkanek do pierwotnego kształtu po rozciągnięciu lub ściśnięciu. Skóra pozbawiona elastyny traci elastyczność, a wraz z nią napięcie, nie potrafi odzyskać dawnego kształtu. I tu dochodzimy do kolejnej przyczyny zmarszczek – mimiki.

Mimika to nic innego, jak powtarzalne i zazwyczaj gwałtowne rozciąganie skóry, związane z pracą mięśni pod wpływem emocji. Ślady ekspresyjności twarzy uwidaczniają się również po 20. roku życia na skórze i nakładają na proces utraty kolagenu i elastyny

Koło 30. roku życia zmarszczki mimiczne zaczynają przechodzić w zmarszczki trwałe – są już widoczne nawet wtedy, gdy twarz jest spokojna i nie wyraża żadnych emocji, a ubytek kolagenu jest już tak duży, że działająca na skórę siła grawitacji zaczyna przyciągać skórę ku dołowi – tworząc poprzeczne linie na twarzy, tzw. zmarszczki grawitacyjne.

Zmarszczki – rodzaje

Wyróżniamy następujące rodzaje zmarszczek, ze względu na przyczyny ich pojawiania się:

  • mimiczne, np. zmarszczki wokół oczu, nosa i ust,
  • grawitacyjne – na skutek starzenia się skóry i działań przyciągania ziemskiego, wyróżniamy tu zmarszczki menopauzalne,
  • strukturalne, w tym zmarszczki palacza i posłoneczne.

Omówmy dokładniej każdy rodzaj zmarszczek.

Zmarszczki – pierwsze linie pojawią się pod oczami

Zmarszczki w okolicach oczu pojawią się jako pierwsze, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Czterokrotnie cieńsza niż skóra reszty twarzy i prawie pozbawiona gruczołów łojowych, które produkują natłuszczająco-ochronny łój. Winowajcą pierwszych zmarszczek pod oczami jest często po prostu przesuszenie skóry. Dodatkowo oczy biorą udział w wyrażaniu emocji: oczami się śmiejemy, płaczemy i złościmy. Mięśnie oczu pracują również pod wpływem światła i fizjologii. Oczy mrużymy na słońcu i mrugamy, by nawilżyć spojówki. Delikatna okolica oczu jest zarazem podatna, jak i narażona na zmarszczki.

Zmarszczki mimiczne – czy da się ich uniknąć?

Zmarszczki mimiczne pojawiają się w okolicach, którymi najczęściej wyrażamy emocje: wokół oczu i ust. U osób często śmiejących się powstają tzw. kurze łapki w kącikach oczu i promieniste zmarszczki wokół ust. Pogłębiają się także linie nosowo-wargowe. Osobom smutnym tworzą się zmarszczki w opadających kącikach ust, a tym, którzy często wyrażają zdziwienie – poziome bruzdy na czole. Z kolei złośnicy muszą się liczyć z tzw. zmarszczką lwią, pionową bruzdą na czole umiejscowioną między brwiami. Czy zmarszczek mimicznych da się uniknąć, ograniczając wyrażanie emocji? Kontrolowanie ekspresji wydaje się absurdalnym pomysłem. Osoby z dynamiczną ekspresją twarzy muszą się po prostu liczyć ze zmarszczkami mimicznymi i tym więcej starań dołożyć do ochrony przeciwzmarszczkowej skóry.

Zmarszczki grawitacyjne

Zmarszczki grawitacyjne pojawiają się nieco później niż zmarszczki mimiczne, koło 30. roku życia.
Skóra, z której systematyczne ubywało kolagenu, staje się mniej sprężysta, nie potrafi wrócić do swojego pierwotnego kształtu i pod wpływem przyciągania ziemskiego zaczyna opadać.
Zmarszczki menopauzalne

Między 45. a 50. rokiem życia kobiety przechodzą klimakterium. Po menopauzie organizm produkuje mniej progesteronu i estrogenu

Braki estrogenu odbijają się negatywnie na wyglądzie skóry. Skóra jeszcze bardziej ogranicza produkcję kolagenu, za czym idzie intensywniejsze powstawanie zmarszczek i utrata elastyczności. Skóra robi się cienka i wiotka. Zaczyna obwisać, ponieważ wraz z menopauzą ubywa także tkanki kostnej.

Zmarszczki strukturalne

Zmarszczki strukturalne związane są z czynnikami genetycznymi, wpływem na skórę szkodliwego działania promieni słonecznych oraz trybem życia. Osoby lubiące się opalać, korzystać z solarium czy osoby mieszkające w strefach o dużym nasłonecznieniu są bardziej narażone na zmarszczki posłoneczne.
Do powstania zmarszczek strukturalnych przyczynia się także sposób, w jaki wykonujemy demakijaż. Stosowanie silnych detergentów, nie zmywanie płynu micelarnego z twarzy, agresywne, ostre pocieranie okolic oczu wacikiem, czy co gorsza, nie zmywanie makijażu na noc – przysporzą nam zmarszczek strukturalnych. Pamiętać musimy, że stres i mała ilość snu to także czynniki przyspieszające starzenie się skóry.

Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza to podtyp zmarszczek strukturalnych związanych z niezdrowym trybem życia. Pojawiają się u osób palących papierosy. Są związane z niedoborem witaminy C, którą niszczy dym papierosowy, oraz toksynami z tytoniu, na które narażona jest skóra palaczy. Do powstania tych zmarszczek przyczynia się bezpośrednio zasysający ruch warg, wykonywany podczas palenia. Jak rozpoznać zmarszczki palacza? Są to cienkie linie rozchodzące się promieniście wokół ust. Szybciej uwidaczniają się te zlokalizowane nad górną wargą.

Zmarszczki – jak je skutecznie zredukować?

Prawda stara jak świat: lepiej zapobiegać, niż leczyć, sprawdza się i w przypadku zmarszczek. Dużo lepsze efekty przyniesie włączona wcześnie profilaktyka – regularne stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego z dobrym składem, począwszy od 20. roku życia – niż inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej w późniejszym wieku, bo te niosą ze sobą efekty uboczne.

Dobrym sposobem zapobiegającym zmarszczkom i redukującym linie, które już się pojawiły, są także ćwiczenia wzmacniająco-rozluźniające mięśnie twarzy, tzw. joga twarzy

W redukowaniu zmarszczek pomoże także prowadzenie zdrowego trybu życia: dieta bogata w warzywa i owoce zawierające antyoksydanty, regularny sen i nawadnianie organizmu (na nawilżonej skórze zmarszczki są mniej widoczne).

Idealny krem na zmarszczki? – poznaj produkty Richevon

Zmarszczki kremChoć producenci kremów przeciwzmarszczkowych oznaczają swoje produkty 30+, 40+, 50+ nie sugerujmy się tymi wskazówkami podczas wybierania kremu przeciwzmarszczkowego. Ważniejszy od oznaczeń powinien być dla nas skład kosmetyku.

Dobry krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać składniki zwalczające różne oznaki starzenia się skóry:

  • antyoksydacyjne – chroniące przed uszkadzającymi komórki wolnymi rodnikami (koenzym Q10, witamina C, wyciąg z żeń-szenia, bioferment z aceroli),
  • regenerujące – stymulujące kolagen do odnowy, wzmacniające skórę, (ekstrakt z eleuterokoka kolczastegobogaty w: skrobię, żelazo, magnez, glikozydy, witaminy z grupy B oraz witaminę C),
  • napinające – poprawiające jędrność i elastyczność skóry, niwelujące wiotkość (palmitynian tetrapeptydu),
  • nawilżające – zmarszczki spłycają się na nawodnionej skórze, a nowe linie nie powstają (ekstrakt z pąków topoli czarnej, wyciąg z lawendy),
  • wzmacniające naczynka krwionośne – sprawne mikrokrążenie detoksykuje komórki, w zamian dostarczając niezbędny do odnowy tlen (ruszczyk kolczasty, kofeina).

Wymienione substancje pielęgnujące znajdują się w przeciwzmarszczkowym serum Richevon oraz przeciwzmarszczkowym krem pod oczy Richevon Eye. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że oba produkty są wolne od chemicznych substancji ulepszających konsystencję, barwę i zapach, które jednak nie poprawiają stanu skóry, mogą ją wręcz podrażniać.

Richevon Eye - krem pod oczy

RICHEVON EYE
KREM POD OCZY NA BAZIE SKŁADNIKÓW AKTYWNYCHZAMÓW!

Jakie efekty można zauważyć na skórze po stosowaniu produktów Richevon?

Jestem lekarką, często pracuję na nocnych dyżurach. Stres i brak snu szybko zaczęły odbijać się na mojej skórze, dlatego szukałam naprawdę mocnego kremu przeciwzmarszczkowego. Po analizie składów kilku kosmetyków, wybór padł na Richevon. Doceniam brak chemii i liczne składniki odżywcze. Moja skóra potrzebuje wzmocnienia od wewnątrz i Richevon radzi sobie z tym doskonale. W miesiąc skóra ze zwiotczałej zamieniła się w napiętą i jędrnąpisze pani Katarzyna z Żywca

Potrzebowałam kremu przeciwzmarszczkowego pod oczy, bo mam predyspozycje do zmarszczek w tym miejscu po mamie. Sucha skóra też im sprzyja. Żałuję, że wcześniej nie znałam Richevon Eye. Ładnie nawilżył skórę, dzięki czemu moje znienawidzone zmarszczki pod oczami są prawie niewidoczne. Żałuję, że nie znalazłam go wcześniejpisze pani Ewelina z Mikołajek

Nie unikniemy zmarszczek, ale możemy znacznie opóźnić ich pojawienie się oraz zredukować liczbę i głębokość. Ze zmarszczkami warto walczyć kompleksowo – stosować równocześnie kilka sposobów redukowania linii, a działania podjąć jak najwcześniej. Krem przeciwzmarszczkowy i ćwiczenia z pewnością przyniosą zadowalające efekty, jeśli tylko będziemy systematyczni i wybierzemy kosmetyk z dobrym składem.

FAQ

1. Czy krem na zmarszczki naprawdę je usunie?

Dobre kremy przeciwzmarszczkowe (np. produkty z linii Richevon) doskonale nawilżą skórę i wzmocnią ją od wewnątrz, pobudzając odnowę kolagenu. Na nawilżonej skórze zmarszczki już istniejące wydają się mniejsze, a dzięki odbudowie kolagenu nie będą pojawiały się kolejne. Krem przeciwzmarszczkowy nie poradzi sobie jednak z utrwalonymi, głębokimi zmarszczkami. To zadanie dla specjalistów medycyny estetycznej.

2. Dlaczego nawadnianie skóry od wewnątrz pomaga usunąć zmarszczki?

Proszę pomyśleć o suchych roślinach. Gdy brakuje im wody, kruszą się. Tak samo ze skórą. Gdy jest przesuszona, włókna kolagenowe łatwo uszkodzić. Dobrze nawilżona skóra wygładza się i staje się jędrna. Dlatego składniki nawilżające są tak istotne w kremach przeciwzmarszczkowych. W produktach Richevon za nawilżenie odpowiada lawenda i topola czarna.

3. Czy zmarszczki częściej pojawiają się u osób ze skórą suchą?

Niestety tak. Suchej skórze brakuje łoju, który natłuszcza i ochrania ją przed przeznaskórkową utratą wody. Dlatego osoby ze skórą suchą powinny w kremie przeciwzmarszczkowym szukać substancji nawilżających i ochronnych. Równie ważny będzie także kompleks odżywczy, który dostarczy skórze niezbędnych witamin, kwasów tłuszczowych i minerałów, które ta traci wraz z parowaniem wody przez naskórek. Takie właściwości wykazuje krem przeciwzmarszczkowy Richevon.

4. Czy na zmarszczki pod oczami wystarczy stosowanie wyłącznie kremu?

To zależy. Gdziekolwiek by nie pojawiły się zmarszczki, jeśli są one głębokie, dawno powstałe, to sam krem nigdy ich w zupełności nie zniweluje. Dlatego poleca się po pierwsze – rozpoczęcie stosowania kremu pod oczy stosunkowo wcześnie, a po drugie – dbanie o okolicę oczu na wiele sposobów, nie tylko poprzez stosowanie kremów. Warto też pamiętać by rozsądnie wybierać produkty do pielęgnacji okolic oczu. Dobrze, by zawierały one dużo składników aktywnych naturalnego pochodzenia, tak jak np. Richevon Eye.


Bibliografia

1. Osminina N., Odmładzanie twarzy, 2014
2. Jakimowicz-Klein B., Jak wyprasować zmarszczki, 2017
3. Raszeja-Kotelba  B.,  Bohdanowicz  D., Problemy dermatologiczne  okresu  starzenia  się 2002
4. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016
5. Carlo A., Anna M.M., Chiara S., and Donatella V., Stability studies of new cosmetic formulations with vegetables extracts as functional agents, 2001
6. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995

Jesteśmy na

nasze aukcje