Ćwiczenia na zmarszczki – jak prawidłowo wykonywać | Poznaj Richevon

Ćwiczenia na zmarszczki – jak prawidłowo wykonywać

Ćwiczenia na zmarszczki to najlepszy sposób na pozbycie się niechcianych, nieestetycznych bruzd. Na naszej twarzy znajduje się około 70 mięśni, które przymocowane bezpośrednio do skóry twarzy nadają jej kształt. Mięśnie mimiczne odpowiadają za wyrażanie emocji i podobnie, jak wszystkie mięśnie w naszym ciele, wymagają dobrego treningu. Regularne ćwiczenia na zmarszczki twarzy pozwolą zachować na dłużej młodszy wygląd naszej twarzy.

Joga twarzy

Ćwiczenia na zmarszczki – zasady gimnastyki

Ćwiczenia na zmarszczki przyniosą pożądany efekt, jeśli będą wykonywane we właściwy i bezpieczny sposób:

Etapy treningu twarzy Wykonywane czynności
Rozgrzewka (1 minuta)
 • Ustawić się przed lustrem (łatwiej kontrolować ruchy mięśni twarzy)
 • Wykonać kilka głębszych wdechów i wydechów (rozluźnienie mięśni twarzy)
 • Delikatnie oklepywać opuszkami skórę twarzy, aby pobudzić krążenie podskórne
Trening wstępny (2 minuty)
 • Powolne wykonywanie skłonów głowy
 • Poruszanie gałkami ocznymi
 • Wypowiadanie na głos głosek, sylab
Trening prawidłowy Zalecane ćwiczenia twarzy przeciw zmarszczkom
Relaksacja i rozluźnienie mięśni
 • Masaż twarzy z zastosowaniem kremu przeciwzmarszczkowego

Dowiedz się czym powinien wyróżniać się krem przeciwzmarszczkowy dla mężczyzn:
https://poznajrichevon.pl/czym-powinien-wyrozniac-sie-krem-przeciwzmarszczkowy-dla-mezczyzn/

Wpisując na stronie poznajrichevon.pl w koszyku hasło 10RABAT2017 otrzymasz 10% rabatu na krem przeciwzmarszczkowy Richevon.
Kliknij i sprawdź!

Ćwiczenia twarzy na zmarszczki – prawidłowy trening

Ćwiczenia na zmarszczki możemy podzielić w zależności od obszaru twarzy, na którym chcemy się skupić. Jeśli chcemy wygładzić zmarszczki mimiczne, występujące w okolicy czoła (poziome zmarszczki oraz pionowa bruzda między brwiami), należy wykonać następujące ćwiczenia:

 • Palce: wskazujący i środkowy obu dłoni opieramy około 1 cm nad brwiami. Delikatnie ciągniemy skórę w dół, równocześnie otwierając szeroko oczy. Wytrzymujemy tak 5 sekund. Należy pamiętać, aby przy wykonywaniu ćwiczenia nie dopuścić do marszczenia skóry na czole. Powtarzamy 10 razy.
 • Palce wskazujące kładziemy na wewnętrznych końcach brwi i przyciskamy do skóry twarzy. Równocześnie próbujemy zmarszczyć brwi, pokonując opór spowodowany uciskiem. Powtarzamy 5 razy.
 • Kładziemy palce na pionowej linii pomiędzy brwiami. Delikatnie naciskając, przesuwamy na zewnątrz w celu rozluźnienia mięśni. Powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenia na zmarszczki wokół oczu:

 • Palce środkowe przykładamy około 1 cm od zewnętrznych kącików oczu. Delikatnie naciskamy skórę, równocześnie mrużąc oczy. Czynność powtarzamy 5 razy, w 10 seriach. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia nie wolno zamykać powiek.

Ćwiczenia na zmarszczki pojawiające się w dolnej części twarzy, jak bruzdy nosowo-wargowe lub mocno postarzające zmarszczki marionetki:

 • Nabieramy powietrze do buzi i przepychamy go naprzemiennie do obu policzków. Przytrzymujemy powietrze w policzku przez 5 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy
 • Nakładamy język na przednie zęby i przytrzymujemy 5 sekund. Czynność powtarzamy 10 razy.
 • Zaciskamy obie wargi i wsuwamy je do ust, w taki sposób, aby czerwień wargowa nie była widoczna. Przytrzymujemy zaciśnięte usta przez 2 sekundy. Powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenia na zmarszczki powinny opierać się na regularności ich wykonywania, najlepiej codziennie. Należy zaznaczyć, że każde ćwiczenie powinno być wykonywane z należytą uwagą i rozwagą. Nie należy zbytnio nadwyrężać mięśni mimicznych twarzy, ponieważ można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast gładkiej skóry, pod wpływem błędnie wykonywanych ćwiczeń na zmarszczki, skóra twarzy może zostać pozbawiona elastyczności.

Ćwiczenia na zmarszczki – relaksacja i rozluźnienie

Justyna Masal OchotnyĆwiczenia na zmarszczki, tzw. facefitness  to doskonały sposób na walkę z nieestetycznymi bruzdami na naszej twarzy. Należy jednak pamiętać, że podstawowym narzędziem do walki ze zmarszczkami, jest dobry, najlepiej naturalny krem przeciwzmarszczkowy, o sprawdzonym działaniu czynników aktywnych na redukcję zmarszczekmówi Justyna Masal, kosmetolog.

Ćwiczenia na zmarszczki warto uzupełnić masażem przy pomocy kremu przeciwzmarszczkowego Richevon. To doskonały sposób na rozluźnienie mięśni twarzy po wykonanym treningu. Delikatne kręcenie kółek wraz z oklepywaniem skóry twarzy, opuszkami palców pozwoli pobudzić krążenie podskórne i pozwoli na lepsze wchłonięcie substancji aktywnych znajdujących się w kremie.

Warto zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas krem zawierał składniki o udowodnionym działaniu przeciwzmarszczkowym, jak:

 • Olejek różany, który ze względu na zawartość witamin: E i C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, znakomicie odżywia, nawilża i wygładza skórę, znacząco zmniejszając zmarszczki mimiczne skórę,
 • Wyciąg z kwiatów lawendy, który pobudza syntezę kolagenu.Zmarszczki na czole

Bibliografia

1. Osminina N., Odmładzanie twarzy, 2014
2.Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017
3. Jaszczuk A., Ostrowska J., Kleszczewska E.. Kwas hialuronowy-jego właściwości oraz wykorzystanie w kosmetyce i medycynie, 2009

Jesteśmy na

nasze aukcje